Představitelé Slovenského technického múzea, akciové společnosti Aircraft Industries a Leteckého muzea v Kunovicích podepsali ve čtvrtek 21. března třístranné memorandum o porozumění a spolupráci.
„Chceme posunout naši součinnost, pokud jde o dokumentaci, propagaci a technický rozvoj v oblasti letectví a leteckého průmyslu, a tak přispět k zachování pokladů naší společné minulosti,“ vysvětluje jeho účel generální ředitelka STM Zuzana Šullová.
Právě vytvoření ucelené sbírky mapující československé letectví patří mezi hlavní cíle obou zainteresovaných muzeí. „S kolegy na Slovensku v tomto ohledu už nějakou dobu aktivně spolupracujeme. Podpis oficiálního memoranda je tedy přirozeným pokračováním této úspěšné kooperace,“ dodává k dohodě ředitel kunovického muzea Martin Hrabec.
V nedaleké továrně pak letecké dějiny stále píší a jsou na to patřičně hrdí. Kunovickému muzeu se záchranou vzácných letadel pomáhají prakticky od jeho vzniku v sedmdesátých letech. Teď ale chtějí udělat další krok.
„Aircraft Industries je firma s více než osmdesátiletou tradicí letecké výroby a podpis memoranda o porozumění a spolupráci je pro nás závazkem k zachování a propagaci bohaté historie nejen naší společnosti. Uvědomujeme si, že o toto dědictví se musíme starat a také se o něj dělit. Letouny vyrobené v Kunovicích vždy vynikaly svou spolehlivostí a bezpečností, proto jsou známé a osvědčené po celém světě, což je výsledkem vývoje, výzkumu a tvrdé práce několika generací. Jsem přesvědčena, že naše dohoda představuje krok vpřed v propagaci a rozvoji našeho leteckého průmyslu. Cílem této spolupráce ale není pouze zachování odkazu minulosti, ale především to, že jeho prostřednictvím budeme moci inspirovat, vzdělávat a vychovávat další budoucí profesionály v letectví. Doufám, že naše spolupráce přinese mnoho pozitivních výsledků,” tvrdí předsedkyně představenstva Aircraft Industries Alena Medová.
Společná dohoda totiž není jen o minulosti, ale také o budoucnosti. Cílem trojice institucí je také vychovávat mladé lidi k zájmu o letectví – muzea hlavně prostřednictvím svých expozic a aktivit pro veřejnost, továrna pak také skrz svou Střední školu leteckou, která mladé milovníky letadel přetváří v letecké mechaniky a techniky, mladou krev leteckého průmyslu.
„Zastáváme názor, že česká a slovenská veřejnost si zaslouží znát úspěchy česko-slovenského leteckého průmyslu a jedním z nástrojů je i společné memorandum. Naším společným cílem je propagovat vysokou technickou úroveň leteckého průmyslu v České i Slovenské republice od historie až do současnosti,“ shrnuje pak cíle memoranda ředitel Múzea letectva v Košiciach, pobočky STM, Miroslav Hájek.
Slovenské technické múzeum je státní příspěvková organizace Ministerstva kultury Slovenské republiky. Jeho hlavním posláním je komplexní dokumentace, ochrana a prezentace historie a vývoje vědy a techniky, výroby, dopravy a průmyslu na Slovensku. Vývoj letectví a letecké techniky pak mapuje a prezentuje pobočné Múzeum letectva v Košiciach, které na ploše téměř 20 000 m2 uchovává a vystavuje více než 1 500 sbírkových předmětů, včetně takzvané galerie letadel, která obsahuje exkluzivní kolekci darů prezidentů a vlád zemí Evropy, Asie a USA.
Akciová společnost Aicraft Industries, která patří mezi nejdůležitější firmy českého leteckého průmyslu, navazuje na tradice údržby a výroby letadel v Kunovicích sahající až do dob první československé republiky. V tamních výrobních halách během desetiletí vznikala v tuzemsku i ve světě populární letadla, jako například Ae-145, L-13 Blaník, L-29 Delfín, L-200 Morava či L-410 Turbolet, přičemž poslední jmenovaný typ vyrábí společnost po mnoha modernizacích dodnes.
Letecké muzeum v Kunovicích je pobočným spolkem Slováckého aeroklubu Kunovice a řadí se mezi nejdéle fungující letecká muzea v Česku. Specializuje se především na historii letectví v Česku a Československu po druhé světové válce, včetně vojenského letectva, se zvláštním důrazem právě na leteckou výrobu v Kunovicích. Ve své expozici má přes dvě desítky letadel od větroně, přes stíhací letouny až po proudové dopravní letouny.
Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR