TZ / Demontáž Naganského expresu jde do finále

Tisková zpráva: 12. 7. 2016

Vážení přátelé Velkého přeletu,

rádi bychom Vás informovali o dalším vývoji demontážních prací na letounu TU-154M reg. č. 1016 „Naganský expres“. „Jsme v poslední fázi,“ říká vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích a kapitán Velkého přeletu Martin Hrabec. „Máme za sebou asi 80 procent prací a zbývá už ‚jen‘ demontáž centroplánu.“

Od květnového sejmutí svislé ocasní plochy se nám podařilo dosáhnout několika dalších pokroků – více či méně viditelných. K těm viditelnějším patří výsledek celodenních prací z 25. června, kdy jsme letoun nadzdvihli a podložili speciálně vyrobenými podpěrnými konstrukcemi (na jejichž výrobě se podíleli naši partneři REC Group, EVEKTOR a KOVOKON). Následně se nám podařilo zasunout příďový podvozek a demontovat většinu kol pravého hlavního podvozku. Letoun nyní ze dvou třetin spočívá na podpůrných konstrukcích. Podpěry pod pravým centroplánem (vnitřní částí křídla) jsou posuvné, čehož využijeme snad už brzy při samotné demontáži centroplánu.

Přípravy k demontáži centroplánu probíhají převážně v útrobách letounu. Bylo nutné uvolnit a vyrazit stovky svorníků a nýtů přístupných z křídelních palivových nádrží, demontovat čerpadla, palivové trubky, elektrické kabely, ovládací prvky klapek a dalších již demontovaných částí křídla. Nyní je již většina spojujících prvků demontována a mezi trupem a centroplánem se začíná rozevírat viditelná škvíra. Věříme, že to je dobré znamení a že se nám brzy podaří oddělit centrální část křídla od trupu.

Ve chvíli, kdy demontujeme pravý centroplán (a budeme tedy vědět, kolik času zabere demontáž levého centroplánu), budeme schopni začít plánovat samotné datum Velkého přeletu. Přepravní společnost Universal Transport poté začne připravovat samotný převoz. Tyto přípravy zaberou cca jeden měsíc. Nu, a pak už půjdeme na start.

Během prázdnin také rozešleme poslední odměny pro naše startéry. Ve druhé polovině července se ke svým majitelům vypraví hrníčky a do finále se blíží také výroba kovových minimodelů Naganského expresu a příprava fotogalerie. Tyto odměny by měly být připravené k odletu cca do poloviny srpna.

Máme tedy před sebou ještě perné dny, ale věříme, že vše zdárně zvládneme a na podzim se vydáme na velkou cestu z Prahy do Kunovic. Zůstaňte tedy na příjmu – o všem vás budeme informovat! Děkujeme Vám za podporu a za sympatie. Bez Vaší pomoci bychom to nedokázali.

Vaše posádka Velkého přeletu