Jednomístný jednomotorový nadzvukový středoplošník celokovové konstrukce s šípovým křídlem a se schopností nosit nukleární výzbroj. Kabina letounu je přetlaková, klimatizovaná, vybavená pancéřovým předním sklem a katapultovací sedačkou KS-4U-22. Zadní část trupu je oddělitelná pro snadnou demontáž motoru. Přistávací zařízení tvoří zatahovací tříbodový hydraulicky ovládaný podvozek příďového typu. Letoun byl primárně určen k ničení pozemních cílů nacházejících se hluboko v území protivníka, a to pomocí neřízené taktické jaderné pumy v rámci průnikových operací (bez stíhacího doprovodu) či k ničení pozemních cílů konvenční výzbrojí v rámci přímé podpory pozemních jednotek. Na dvou křídelních a dvou podtrupových závěsnících mohla být nesena podvěsná výzbroj včetně nukleární pumy typu 8U69.
Vývoj velkého a výkonného, ale zároveň i jednoduchého stíhacího bombardéru byl zahájen v roce 1953, kdy byla po Stalinově smrti obnovena konstrukční kancelář Pavla Suchoje (předtím sloučena s Tupolevem). První prototyp vzlétl 7. 9. 1955 a po ukončení vojskových zkoušek se začal sériově vyrábět od roku 1957. Ve všech verzích vzniklo celkem 3 000 kusů. Verze Su-7 BM se vyráběla v letech 1963–1965 a jako první z vývojové řady byla exportována do Československa a Polska. Pro československé letectvo bylo ze SSSR dodáno celkem 64 kusů Su-7 BM.
Su-7 BM (5530) nejdříve sloužil od června 1965 u 28. stíhacího bombardovacího leteckého pluku v Čáslavi. Později se přesunul k 20. stíhacímu bombardovacímu leteckého pluku v Náměšti nad Oslavou. V roce 1988 byl stažen z provozu a přeletěn do Přerova k 32. LVO k vyřazení.
Koncem roku 1988 byl letoun přidělen leteckému muzeu v Kunovicích a dne 23. 3. 1989 jej z vojenského útvaru 3888 Přerov-Henčlov/Bochoř do Kunovic přeletěl armádní zalétávací pilot 32. LVO major Potěšil.
Letoun je jakožto „jaderný bombardér“ vybaven speciálním palubním počítačem pro řízení letounu po odhozu taktické nukleární pumy typu 8U69. Nukleární puma byla nesena na speciálním podtrupovém závěsníku BD3-56FN umístěném na levé straně. Závěsník se používal i k nesení a odhozu cvičné pumy IAB-500 imitující tvarem i efekty 30. kilotunovou taktickou nukleární 8U69 “Tatjana”.
* Zkratka pro pitot-statickou trubici z ruského “Prijemnik Vozdušnogo Davlenija” (Приёмник воздушного давления)
Podvěsná výzbroj do 1 000 kg na dvou křídelních a dvou podtrupových závěsnících:
Exponát je zapsán v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury České republiky.
Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR